Volovecký rajón (okres)

Alternativní názvy: Воловецький район (uk), Volovecký rajón, Okres Volovec, Volovščina, Воловецкий район (ru)

Volovecký rajón je horským okresem v severní části Zakarpatí. Rozlohou 544 km2 je jedním z nejmenších okresů a pro Zakarpatí je unikátní nacionální “hegemonií”. Absolutní většina obyvatel jsou Bojkové. Obyvatel tady žije přibližně 25000.

Okresní pidi městečko Volovec působí velmi příjemným dojmem a přestože vypadá hodně venkovsky, tak zde turista nejde dostatečné možnosti vyžití.

Díky železniční stanici na trase Mukačevo – Lvov do Volovce jezdí hodně lyžařů.

Nejvyšším bodem je stejně jako u Svaljavského okresu hora Stij (Stoj, Stohy, Стій, Стой )(1681 m (některé zdroje uvádí 1677 m)), která je zároveň nejvyšším vrcholem Boržavského hřbetu.

Větší řekou je Vyča (Вича), poblíž vesnice Latyrka pramení řeka Latoryce.

Na území okresu se nachází vodopád Čertův mlýn (Чортів Млин).

V okrese je hodně lesů bohatých na lesní plody a houby.

Je tady několik zajímavých dřevěných kostelíků (Huklyvyj (Гукливий), Jalove (Ялове), Vrchní Hrabivnycja (Верхня Грабiвниця), Тишів (Tyšiv), Задiльськеa (Zadiľskea)) a spousty malebných starých dřevěnic.

Na teritoriu Okresu Volovec existuje několik unikátních rezervací, kde jsou chráněny vzácné druhy karpatských živočichů a rostlin.

2 komentáře u „Volovecký rajón (okres)“

  1. Muj deda se narodil v okrese Volove, v Lachovec, v nekterych dokumentech Liahovec. nemohu to najit na mape. udajne to melo byt na hranici se sovetskym svazem v r. 1939. muzete mi pomoci? dekuji

    1. Dobrý den, okres Volové není totožný s okresem Volovec. Město Volové se dnes jmenuje Mižhirja a okres je Mižhirský. Vesnici tedy musíte hledat východněji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *