Hygiena, toalety

Když se mě lidé ptají co mi na Zakarpatí nejvíc vadí, odpovídám bez zaváhání: TOALETY !

Při mém prvním pobytu mi místní hajzlíky připravily docela slušný šok. Dlouho jsem pak chodil vykonávat svou potřebu hlavně do přírody. Dodnes jsem se se stavem místností “kde i král chodí sám” zcela nesmířil.

Mám rád turecké toalety

Zásadně se ale změnil můj názor na “turecké toalety“. Zvláště ty moderní, keramické se splachováním, mi dnes už připadají jako nejhygieničtější způsob jak si ulevit. Než zanedbaný “evropský záchod” tak mnohem raději použiji zmíněnou tureckou variantu.

Záchody domy, byty

Záchody, na Zakarpatí často nejde nazvat WC, protože jde převážně o suché záchody vzor “kadibutka“, případně “díra v zemi“. Na vesnicích je záchod na dvoře běžná věc. Často se prioritně používá, i když je toaleta i v domě.

Někde nevyhazují toaletní papír do záchodu, ale do kbelíku vedle něj. U splachovacích toalet je to prevence před ucpáním trubek. U kadibudek je to tím, že někteří lidí si nechtějí při hnojení zaneřádit zahradu toaletním papírem.

Záchody v bytech v panelácích a činžácích jsou většinou podobné těm na které jsme zvyklí, tedy až na to, že se můžete setkat s samostatným kyblíkem na použitý papír.

Veřejné záchody

Veřejné neplacené záchody většinou vůbec použít nejde, v jak hrozném jsou stavu. Placené můžou mít velmi různou úroveň od téměř luxusu toalet užhorodského železničního nádraží po bídu pár metrů vzdálených toalet nádraží autobusového. Cena se pohybuje okolo 1 hrivny a nerozlišuje se zda jdete na malou nebo velkou stranu.

Obecně je veřejných toalet málo, je dobré s tím počítat a využít příležitost, třeba v restauraci, když si zajdete na jídlo nebo kávu.

Toalety v restauracích a hotelích

Jednou z věcí, která mi způsobila šok, bylo zjištění, že hospoda s pivem nemusí nutně být vybavena toaletou. Někdy i pěkná restaurace má děsné záchody. Když si vybírám, kam si půjdu sednout na pivo nebo pojíst, je otázka toalet tou základní.

Někde mají záchody sice fain, ale absolutně nevhodně umístěné, třeba hned vedle kuchyně nebo baru, takže často velmi pohledný personál slyší všechny zvuky, které při vykonávání potřeby vydáváte… …a pak se uvolněte.

Trochu nepříjemný je i častý zvyk – společné toalety pro muže i ženy, případně málo toalet vzhledem k kapacitě restaurace.

V hotelích bývají toalety většinou na dobré úrovni.

Veřejné akce

Na Ukrajinu dorazily TOY záchodky, nicméně většinou je jich podobně jako v ČR na každé akci mnohem méně než je potřeba.

Jednou jsem byl na svatbě (350 lidí), kde byla pro všechny muže jedna záchodová mísa v místnůstce bez dveří (ne že je někdo vylomil, ale ani se s nimi nepočítalo při stavbě) situována tak, že lidé, kteří využívali pisoáry se koukali přímo na toho, kdo vykovával velkou potřebu.

Koupelny, koupání

Ne každý dům je vybaven koupelnou. Pokud se ubytujete v soukromí, pak koupelna nemusí být automatická samozřejmost. Většinou vám hostitel na požádání připraví třeba ruskou baňu, čan nebo speciálně nahřeje vodu do vany, ale to bývá za příplatek.

V hotelích je koupání samozřejmost. V levných ubytovnách je dobré se na koupání otázat. Sprcha může být společná a teplá voda může být pouštěna po harmonogramu nebo vůbec.

V některých částech Užhorodu, je z důvodu závady na vodovodu voda pouštěna jen 3x denně a to je potřeba vzít v úvahu, když si pronajímáte byt nebo hotelový pokoj.

Doporučení

K věcem na cestu je vhodné si přibalit toaletní papír, vlhčené ubrousky a nejlépe i lahvičku líhu v gelu.

Závěr

Přes děsu plné předchozí řádky, musím konstatovat, že situace se rok od roku lepší. Člověk který si je ochoten zaplatit za kvalitu se v restauraci ani na hotelu do nepříjemné situace kvůli toaletám nebo koupelně nedostane. Hardcore vyznavači levných řešení, ale o dobrodružné zážitky s ukrajinskými výkalnami ochuzeni zcela jistě nebudou.

2 komentáře u „Hygiena, toalety“

  1. Tak byla jsem tam několikrát, záchod byl normálně v bytě, na vesnicích i mimo něj, ale to je např. na Slovensku docela normální. Ale pozor, v každé domácnosti jsem na čestném místě viděla knihovnu, což není např. v Německu vůbec běžné a viděla jsem ji jen jednou. Takže tak.

  2. Jediny strasny vzpominky na zachody mam ze Svitanoku v Uzhorode a pak v jednom motelu pred Odesou za hranicema z Prednestersky republiky. Ostatni je ok.

Komentáře nejsou povoleny.

Karpaty, Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Transkarpatí, Zakarpatská oblast, Podkarpatská Rus