Vinohradovský rajón (okres)

Alternativní názvy:Виноградівський район (uk), Vynohradivský rajón, Vinohradský, rajón, Vinogradovskýj, rajón, Sevlušský okres, okres Vynohradovo.

Vinohradský rajón (okres) se rozkládá podél hranice Ukrajiny s Maďarskem a Rumunskem. Jsou zde významné hraniční přechody: silniční Vylok a železniční Djakovo. Plocha okresu je 700 km2. Je zde jedno město (Vinohradovo), 2 seliště a 29 vesnic. Žije zde cca 120000 lidí. Většina okresu leží na rovině. Nejvyšším bodem je 826 m vysoká hora Frasyn.

V okrese žije mnoho národností. Výtnamné zastoupení mají Maďaři a Cigáni.

Vinohradovština, jak naznačuje názem je vinařským okresem.

Okresní město Vinohradovo se dříve jmenovalo Sevluš (do roku 1946).

Vinohradovo je pěkné městečko s atmosférou která je velmi ovlivněna uherskou historií, kterou zastupuje třeba palác Pereni. Nad městem je zřícenina hradu Kankiv.

V městysi (selišti) Korolevu je zřícenina královského hradu Njalab. Předchůdcem hradu bylo dávné slovanské hradiště. Lákadlem Koroleva je místní Cigánská komunita dodnes držící se starých cigánských tradic. Cigánky zde nosí tradiční nezaměnitelné oblečení. O Korolevu se proto oprávněně říká, že je hlavním městem zakarpatských Romů.

Poblíž Koroleva byly nalezeny nejstarší stopy činnosti člověka na území Ukrajiny a střední Evropy (informace prozatím neověřena).

Ve Vinohradovském rajónu bylo postaveno nejvýchodnější československé vojenské opevnění.

Kousek od vesnice Malá Kopanja bylo nalezeno pohřebiště Dáků z I. století po Kristu. Archeologové zde našli zbytky více než 100 budov různého druhu využití. Věci, které byly nalezené při vykopávkách jsou vystaveny v Krajevidném muzeu ve Vinohradovu.

Ve vesnici Šalanky (první písemná zmínka 1262) našli archeologové pozůstatky z doby neolitu. Je zde také reformátorský bkostel z XIV. století.

Ve vesnici Novoselica se nachází krásný malý (14 m dlouhý, 25 m věž) dřevěný kostelík z XVII. století, postavený bez použití jediného hřebíku. Uvnitř je zachovalá výzdoba a ikonostas ze stejné doby. Vedle kostelíka je etnografické muzeum.

V okrese je botanická rezervace Černá hora.

Z Vinohradova jezdí úzkokolejka do Iršavy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *