Alternativní názvy: Свалявський район (uk), Svaljavský rajón, Svaljavščina, Svaljavština, Okres Svaljava, Свалявский район (ru).
Svaljavský rajón je horský okres. Rozkládá se na ploše 680 km2 a žije zde cca 55000 osob. Kromě okresního města Svaljava je v rajónu 29 vesnic. Nenajdete zde významné architektonické památky, přestože archeologické vykopávky dokládají osídlení území od doby železné z VI.-III. století před Kristem.
Nejvyžším bodem je hora Stij (Stoj, Stohy, Стій, Стой )(1681 m (některé zdroje uvádí 1677 m)), která je zároveň nejvyžším vrcholem Boržavského hřbetu. V oblasti jsou horské masívy Boržava (Боржава), Synjak (Синяк), Borlijiv Dil (Борліїв Діл), Velikij Dil (Великий Діл).
Poblíž hory Kuk (48°30’s.š., 23°23’v.d.) se nachází geografický centr Zakarpatí.
Svaljavščina je místem léčebných pobytů, procedůr, kůr. Většinu území zaujímá Svaljavská léčebná zóna. Více než ¼ léčebných pramenů Zakarpatí (a že je jich tady opravdu hodně) se nachází v zde. Chcete-li počítat, dojdete téměř k číslu 100. Minerální vody jsou hlavním důvodem, proč je v okrese Svaljava tolik léčeben, sanatorií, penziónů. První písemná zmínka o léčebných účincích svaljavských vod při léčení žaludečních chorob je z roku 1463. Místní minerálky jsou hydrogenuhličitanové a sodíkaté (ověřit). Vesnice s minerálními prameny: Uklyn (Уклин), Poljana (Поляна), Soločyn (Солочин) a další.
Jméno Svaljava pochází od staroslovanského “soľva”, což znamená místo kde teče slaná minerální voda.
Na území okresu se nachází množství ložisk cenných nerostných surovin: alunit (kamenec), andezit (islandit) , baryt (těživec), bentonit, diorit, dolomit, kaolín, mramor, minerální barvy, perlit, zeolit. Je zde dostatek soli, písku, jílu, vápence.
Ve vesnici Plavja (Плав’я) roste 500 let starý dub.
V Svaljavě a Uklyni (Уклині) jsou unikátní dřevěné kostelíky.