Rachovský rajón (okres)

Alternativní názvy:Рахівський район (uk), Rachivskyj rajón, Rachovskij rajón, okres Rachov (Rachovo, Rachiv).

Rachovský rajón (okres) je částečně krajem Rumunů, hlavně ale je krajem Huculů. je bohatý na folklór, lidové zvyky a slavnosti i architektůru.

Právě zde, nedaleko obce Dilove je geografický střed Evropy.

Rachovský okres je nejvýchodnější částí Zakarpatí. Na jihu hraničí s Rumunskem, na východě a severu s Ivanofrankovskou oblastí a na západě přiléhá k Tjačevskému okresu.

Žije zde přibližně 90000 lidí. Okresním centrem je Rachov (nejvýše položené město Ukrajiny), významným městysem je Jasyňa, na lidové řemesla bohatá Bíla Cerkva, Velikyj Byčkiv, Dilove. Celkem je v Rachovském okrece 58 obydlených sídel.

Najdete tady nejvyšší hory Ukrajiny včetně té úplně nejvyšší – Hoverly (2 061), významné horské masívy: Čerhohorský hřebet, hřebet poloniny Svidovec. Významné hory: Petros (2020), Pop Ivan(2022), Hutyn – Tomnatyk (2017), Rebra (2007), Brebeneskul (2.035) , Bliznica. Jsou tady 4 přírodní rezervace.

Největšími řekami jsou Tisa a Šopurka. Je zde spousty horských jezer: Apšinec (Апшинець), Maričejka (Марiчейка), Nesamovyte (Несамовите), Brebeneskul (Бребенескул), Breskul (Брескул), Vorožecka (Ворожеска), Herašaske (Герашаське), Drahobratske( Драгобратське Озерце), Nižne (Нижнє), Verchne (Верхнє), Mala Hropy (Мала Гропа).

V roce 1918 se na malém území okolo Jasyně nacházel nezávislý stát Huculská republika.

Jablunecký pereval (931m) je nejvýše položeným v Ukrajině.

V okrese je několik starých dřevěných kostelíků (Dilove, Jasyňa, Lazeština), přičemž huculské kostelíky se výrazně liší třeba od těch z Chustského rajónu.

Jasyňa byla nejvýchodnější železniční stanicí Československa. Pamětníci možná vzpomenou heslo “Od Jasyně do Aše republika je naše”.

Rachivština je země lyžařů. Je zde největší lyžařské středisko Zakarpatí Drahobrat s ideálními klimatickými podmínkami. Lyžuje se v Jasyni, Kobylecké Poljaně. Nedaleko je Bukovel, Lazeština.

1 komentář u „Rachovský rajón (okres)“

  1. Z pohoří zde nebyl jmenovaný Marmarošský masiv na hranici s Rumunskem a jeho nejvyšší hora Pip Ivan Marmarošský 1936 metrů, nejvyšší bod ukrajinské hranice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *