Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Podkarpatská Rus - průvodce

Zakarpatí.cz - úvodní strana » Zolotarovo (Zolotarjovo)  

Zolotarovo

Zolotarovo je rozlehlejší vesnice v Chustském rajónu. Žije zde okolo 4200 obyvatel. Přes Zolotarovo vede oblíbená cesta (T 07 20) z Chustu do Koločavy.

V Zolotarovu je zřetelné nevelké centrum. V centru je škola, kulturní dům, kde se pořádají diskotéky, pošta, banka, obecní rada, lékárna a několik dalších menších obchodů.

Mimo centrum, ale kousek od hlavní silnice stojí řeckokatolický kostel. Nově byl ve vesnici zbudován kostel pravoslavný, v jeho blízkosti jsou 3 prodejny potravin.

Ve vesnici je několik obchodů s potravinama, 3 benzínové pumpy, autoservis. Rozestavěné jsou 2 budovy, které budou sloužit k ubytování turistů. Na začátku obce (směrem od Danyelova)) je polorozpadlá budova bývalé továrničky na zpracování ovoce. Na opačném konci (směrem na Drahovo) je větší rybník

Zolotarovo je rodištěm kněze, filozofa, básníka a prvního zakarpatského akademika Vasila Dovhoviče (1783-1849). Dovhovič studoval a žil také v slovenské Trnavě.

PSČ: 90441; telefonní předvolba: +380 3142; ukr: Золотарьово, ru: Золотарёво, další varianty názvu: Zolotarjovo, Zolotar'ovo, Zolotarevo, Zolotarjevo. Do roku 1995 se používal název Золотареве / Zolotareve. Zřídka se používá maďarský název Ötvösfalva.

Zolotarovo, zima 2008-2009, pohled na pravoslavný kostel od Čumalova

Zolotarovský pravoslavný kostel jsem ze směru od Čumalova vyfotil v zimě 2008/2009.

Komentáře

Prosím o připomínky k uveřejněnému textu. Pokud jste objevili chybu, nepřesnost nebo můžete podat doplňující informace, přidat vlastní zkušenost nebo zajímavý zážitek pak využijte následující formulář. Máte-li k tématu nějakou pěknou fotografii a souhlasíte-li s její zveřejněním zde na Zakarpatí.cz pak mi jí prosím zašlete na e-mail uvedený v patičce webu. Pro připomínky k provozu webu nebo dotazy přímo nesouvisející s touto konkrétní stránkou je určena samostatná diskuze.

Miroslav Křížek (e-mail) 25.09.2012 10:08:07
Hledám další informace o Zolotareve.Jak se dostanu z ČR do Zolotareva.

A.Babyč (e-mail) 29.07.2011 21:19:07
Pěkná fotka, pochazím ze Zolotareva, pokud na projektu ještě pracujete, rád bych Vám pomohl nějakými materiály

Pavel 25.06.2009 03:13:58
Pěkný pohled na ten kostel je z opačné strany, kdy je v zaberu ještě Čumalovský monastýr. Jinak fotografie je docela povedená, až na přeostření popředí.

Přidat komentář

Jméno:
E-mail:
Komentář:
Kód:
Zakarpati.cz - kontakt: kontakt: P E T R  2 1 1 @ H O T M A I L . C O M