Alternativní názvy: Великоберезнянський район/uk, Velykobereznjanskyj, Velykoberezenský rajón, Velikoberezňanský rajón, Okres Velkyj Bereznyj, okres Velykyj Bereznyj, Okres Velký Berezný, Berezňanský okres a další.
Okres Velký Berezný se nachází na severozápadě Zakarpatí u hranic se Slovenskem a Polskem. Je to typický horský okres.
Rajón se rozkládá na ploše 800 čtverečních kilometrů. Žiej zde přibližně 28 211 (2006) obyvatel. Většina z nich jsou Ukrajinci a Rusíni, ale žije zde i hodně Slováků a Maďaři, Cigáni, Židé, Rusové a jiné národnosti.
V okrese je jedno seliště (sídlo městského typu, městys) Velký Berezný, který je zároveň okresním centrem a 32 vesnic.
Většina lidí v Velykoberezenském rajónu žije v údolí řeky Už.
Nejvyžším bodem okresu je polonina Rivna (Rovná), jejíž nejvyšší místo je 1463 metrů nad mořem (vrchol je ovšem na území okresu Perečín).
Velikoberezňanština je atraktivním místem pro turisty, i když ti z ČR je ještě nestihli objevit, stejně jako na okres ze severu přiléhající haličské Karpaty a tamní zajímavá města Sambir a Turka s okolím.
Na území rajónu je Užanský národní park, jeskyně v okolí hory Menčul, zimní lyžařské středisko Krasija, zbytky vojenského opevnění Linie Arpád, zachovalá dřevěná lidová architektura (kostelíky a chalupy). Turisté mohou zamířit na poloninu Runu a Ostru nebo na Užocký pereval, který je zajímavý nejen přírodními krásami, ale i neblahými událostmi z I. světové války a který několikrát zmínil ve své knize Dobrý voják Švejk spisovatel Jaroslav Hašek. Najde se zde však hodně dalších zajímavých míst (např. horu Javorník).
Ve vesnicích Sůl a Užok vytékají ze země minerální prameny.
Do seznamu Světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO byl zapsán dřevěný kostelík v vesnici Užok a bukové pralezy v okolí vesnise Stužica.
Za zmínku určitě patří místo dopadu obrovského “Kněhyňského meteoritu“, které v roce 1892 navštívil spisovatel vědeckofantastické literatury Jules Verne. Tato cesta se mu stala inspirací k napsání dobrodružného románu "Tajemný hrad v Karpatech".