Lednový lockdown Ukrajina

Od 8. do 25. ledna 2021 budou na Ukrajině zesílena omezení související s epidemií COVID-19.

V noci z 31.12. (Silvestr) na 01.01.2021 (Nový Rok) bude povolen provoz kaváren a restaurací do 01:00 hodin.

Na dobu kdy lockdownu bude zakázáno navštěvovat všechny vzdělávací instituce s výjimkou předškolních a speciálních.

Zakazuje se provoz kaváren, barů a restaurací s výjimkou prodeje sebou a rozvozu. Další výjimka se týká silvestrovského večera (viz výše).

Zakazuje se přijímat návštěvníky v obchodně – zábavních centrech, kromě nákupů zboží základní potřeby.

Zakazuje se přijímat návštěvníky v provozovnách zábavy. Zakazuje se práce kulturních institucí (divadla, kina, výstavy), fit center, bazénů, všech masových akcí, kromě oficiálních sportovních akcí. Salony krásy mohou pracovat, pokud se zákazníci objednávají předem a ve vnitřních prostorách nikdo nečeká.

Zavírají se ubytovací zařízení s výjimkou hotelů a rehabilitačních zařízení.

Veřejná doprava bude pracovat. Fungovat budou hotely, banky, potraviny, lékárny, prodejny krmiv pro zvířata, poštovní operátoři atd.

Zároveň platí už stávající nařízení a omezení:

Ve veřejných budovách a veřejné dopravě je povinnost mít nasazenou ochrannou masku nebo respirátor.

Na ulici musíte mít u sebe dokument, jaký prokazuje vaši totožnost.

Většina cizinců musí mít při vstupu do země uzavřenou pojistku na náklady spojené s COVID-19.

Existuje také několik omezení na počty lidí. Například ve veřejných dopravních prostředcích smí cestovat jen tolik osob, kolik je v nich míst k sezení.Od 19.01.2020 vstupují navíc v platnost následující omezení, kterými se zakazuje:

  • pořádání hromadných akcí (výstav, oslav svátků, koncertů) ve školách za účasti dětí z více než jedné skupiny / třídy a za přítomnosti návštěvníků ;
  • pořádání oslav, banketů, kurzů, veřejných akcí v zábavních a stravovacích zařízeních;
  • přijímání návštěvníků v muzeích, na výstavách, v galeriích v počtu větším než 1 osoba na 10 čtverečních metrů ;
  • práce stravovacích zařízení od 23:00 do 07:00 hodin (s výjimkou prodeje sebou a rozvozu). Provádění plateb po 22:00;
  • religijní akce v vnitřních prostorách pro víc než 1 osobu na 5 metrů čtverečních; na otevřeném prostranství je na takových akcích nutnost dodržovat mezi přítomnými vzdálenost minimálně 1,5 m.

Co znamená lednový lockdown na Ukrajině pro turisty ?

V této chvíli je zrušený oblíbený mukačevský festival Červené víno. Respektive určitě se nebude konat v obvyklém termínu.

Hrady, skanzeny, muzea s venkovními prostory nejspíš budou mít uzavřené interiéry, ale pokud ne všechny, tak většina budou mít otevřeny nádvoří a další venkovní prostory.

Těžko odhadnout provoz termalu, lázní atd. Například v Lumšorech bylo vše v provozu vždy, i když to bylo oficiálně zakázáno, takže je předpoklad, že budou mít otevřeno i v lednu, stejně jako jiné privátní turistické atrakce.

Doprava veřejná i smluvní bude fungovat. Mezinárodní doprava nejspíš fungovat nebude, nebo jen omezeně. Hraniční přechody fungovat budou, ale ne všechny.

Fungovat budou hotely, hostely by fungovat neměly, Z zkušenosti vím, že privátní ubytování přes Airbnb (a ukrajinských alternativ) fungovaly vždy i když byl jejich provoz zakázán, stejně tak malé penziony.

Těžko odhadnout, jestli budou otevřené restaurace. Od 8. do 25.01 by měly být uzavřené, ale z praxe vím, že třeba v Užhorodu restaurace někdy nařízení dodržovaly a někdy ne (nařízení červené zóny).

Stále platí, že na hraničním přechodu musí cizinci (až na výjimky) předložit doklad o pojištění, které pokrývá náklady spojené s léčbou COVID-19. Pojistka musí být uzavřena s pojišťovnou registrovanou na Ukrajině, nebo takovou, která má na Ukrajině zastoupení nebo s ukrajinskou pojišťovnou smlouvu.

Upozornění: situace se bohužel často mění, před odjezdem na Ukrajinu vám doporučuji, zjistit si aktuální stav. Já, když budu vědět, rád poradím. Pokud nejste klient, poprosím vás, nekontaktujte mne v této věci telefonicky, ale pište na Messenger, e-mail nebo Viber.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *