Užhorodský rajón (okres)

Alternativní názvy:Ужгородський район (uk), Užhorodský, Užgorodský, Užhgorodský, Užhhorodský rajón, Okres Užhorod, Užhorodščina, Ужгородьскый район (rue), Ужгородский район (ru)

Užhorodský okres (rajón) je nejzápadnějším rajónem Ukrajiny, leží na hranicích Ukrajiny, Slovenska a Maďarska. Žije zde na ploše 873 km2 okolo 200.000 lidí. Většina okresu leží v Zakarpatské nížině, která přiléhá k Panonské nížině (je jení součástí). Nejvyšším bodem je hora Makovycja s výškou 978 metrů. Největšími řekami jsou Tisa, Už a Latorice. V jižní části okresu je hodně umělých kanálů. Ve vesnici Ruské Hejevce (Руські Геєвці) se nachází nejnižší místo Zakarpatské oblasti (101 metrů nad mořem).

V okrese je jedno město (Užhorod), jedno seliště (селище міського типу / městys) Seredné a 64 vesnic. Součástí okresu je i město oblastního významu Čop, který má zvláštní právní postavení a podléhá tak přímo oblastní správě.

Okresním i oblastním centrem je významné město Užhorod.

Evropsky známým je významný železniční uzel, logistický a průmyslové centrum a prakticky také jedna z největších evropských celnic město Čop.

Město oblastního významu Čop sice leží na území okresu, ale má zvláštní právní postavení a podléhá přímo oblastní správě.

Užhorodština je známá svými historickými parky, které zakládaly uherské šlechtické rody. Park Laudona a Podzámecký v Užhorodu, Vágnerův park v Něvickém , Plotényho ve Velkých Lazech, park z roku 1848 v Čertéži a park ve Velikých Hejvcech. V okrese roste více než 300 druhů exotických rostlin (japonské sakury, magnólie, katalpy, himalájské borovice, pavlonie plstnatá, škumpa vlasatá, zimostráz vždyzelený a další a další a další).

Mimo téměř povinného Užhorodu, je častým cílem turistů hrad Něvidské, a starobylá rotunda ve vesnici Horlany (administrativně patří k Užhorodu).

Ve Velkých Lazech je krom parku zajímavý palác rodiny Plotény.

V selišti Seredné jsou zbytky nejvýchodnějšího hradu Templářů. Jde o jediný zakarpatský hrad, který nebyl postaven na vyvýšeném místě. Podle legendy právě na Seredňanském hradě ukryli Templáři svůj obrovský zlatý poklad poté co řád na začátku XIV. století brutálně zlikvidoval francouzský král Filip IV. Sličný.

V Seredném se v dávných dobách těžila sůl.

Daleko ve světě jsou proslavená seredňanská vína. Turistům jsou přístupné zdejší rozlehlé starodávné vinné sklepy, z jejichž labyrintu je dnes znám úsek o délce 4 kilometrů.

V Užhorodském rajónu se nachází několik středisek odpočinku, např. v Nižném Solotvinu, kde jsou minerální prameny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *