Jak se dopravit letecky do Užhorodu.

V Užhorodu máme letiště, ale to je střídavě v provozu a střídavě není. Pokud je funkční, přilétají na něj obvykle jen letadla ze Lvova, z Kyjeva, chartery a privátní lety.

Nejbližší vhodné letiště jsou Lvov, Košice a Budapešť. Osobně, pokud někam letím používám většinou Budapešť, méně Lvov, z Košic jsem ještě nikde neletěl, ale vím, že přes ně lidé z Ukrajiny občas létají.

Pokud mi letěli turisté na akci, která startovala z Užhorodu, pak vždy letěli přes Košice. Zařizoval jsem i několik pokusů o let privátním letadlem, ale žádný z nich nebyl dotažen do konce.

Absolutní většina turistů z ČR a Slovenska jezdí do Užhorodu auty, autobusy nebo vlakem. Nejvíc z nich volí kombinaci  vlakové a autobusové dopravy. Jedou vlakem do Košic a tam přestoupí na autobus, kterým je to do  Užhorodu už jen přibližně 100 km.

Vlaková doprava do Košic je pohodlná. Můžete jet pendolinem nebo využít třídu Premium v Leo expressu, která  je luxusní. Vhodné jsou noční vlaky, kde jsou k dispozici i postele. Do Košic jezdí také autovlak.

Mimochodem situace s letištěm v Užhorodu se nejspíš zlepší, protože to vypadá, že se Ukrajina brzo dohodne se Slovenskem na sporných záležitostech,  které se provozu letiště týkají. Ono totiž bylo zbudováno ještě v době Československé republiky a bohužel nyní končí letová dráha přesně na státní hranici a to sebou přináší komplikace.

Pokud chcete přijet s větší dálky, pak jsou co se dopravy z letiště do  Užhorodu týká pak Lvov, Košice i Budapešť jsou více méně rovnocenné. Mezi Lvovem a Užhorodem už není hranice, což je výhoda, ale doprava z něj je pomalejší. Z Košic jezdí do Užhorodu často autobusy a méně často vlaky. Z Budapešti je dobré vlakové spojení a do Užhorodu jezdí také speciální mikrobusy, které obstarávají spojení s letištěm.

Text je původně odpovědí klientovi na dotaz zaslaný e-mailem.

 

Staňte se členem klubu Zakarpatí.cz

  • Získáte tak přístup k exkluzivním informacím a to nejen na tomto webu;
  • podpoříte projekt Zakarpatí.cz a činnost klubu;
  • získáte slevu na každou akci pořádanou správcem webu nebo klubem;
  • minimálně na 2 akce ročně bude sleva vyšší než roční členská platba;
  • získáte přístup na akce pořádané pouze nebo přednostně pro členy klubu;
  • můžete se podílet na zajímavých neziskových i komerčních projektech na Ukrajině;
  • členové klubu mají slevu na všechny publikace, suvenýry a služby vztahující se k Ukrajině vydané, distribuované nebo nabízené provozovatelem webu nebo klubem;
  • sleva se vztahuje i na nabídky 3 stran, např. na dopravu a ubytování, pokud se u nich podaří vyjednat;
  • členové klubu mají nárok na asistenční službu týkající se pobytů na Zakarpatí;
  • správce webu pro členy klubu zajišťuje přednostně online konzultace k tématu webu.

Zaregistrovat se můžete na Zakarpati.cz/registrace.

Další informace o klubu najdete na Zakarpati.cz/klub.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *