Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Podkarpatská Rus - průvodce

Zakarpatí.cz - úvodní strana » Rajóny Zakarpatské oblasti » Berehovský rajón (okres)  

Berehovský rajón (okres)

Alternativní názvy: Берегівський район / uk, Berehivskyj, Berihovsky rajon, Okres Berehovo, Berehyvščyna, Berehovština.

Berehovský rajón (okres) je nejteplejším okresem Zakarpatí, žije zde nejvíc Maďarů a je proto jejich přirozeným centrem na Ukrajině. V hlavním městě okresu Berehovu, které je třetím největším městem Zakarpatí je konzulát Maďarska. Běžné jsou zde dvojjazyčné nápisy, přičemž nápis státním jazykem - ukrajinštinou bývá často níže a mnohdy špatě přeložen. Tomu se není co divit, starší generace obvykle mluví hlavě maďarsky a pak taky rusky.

Berehovština je vyhlášená vinařstvím a termálními prameny (budou samostatné stránky).

Berehovský rajón byl zřízený spojením okresů Pritisjanskoho (u řeky Tisy) a Kosonskoho berehovské župy v roce 1946. Jižní hranicí okresu je státní hranice Ukrajiny a Maďarska. Okres se rozkládá na 802 čtverečních kilometrech a žije zde přibližně 82400 obyvatel. Z toho 68% Maďarů, 24% Ukrajinců a Rusínů, 3,4% Rusů. Ve zbylých několika procentech má své zastoupení 70 dalších národností (Cigáni, Rumuni, Slováci, Němci, Židé a další).

Na počátku 90. let došlo k referendu, ve kterém se odhlasovalo vytvoření Maďarského autonomního okruhu na území berehovského okresu. Výsledek byl prohlášen neplatným.

V okrese je 43 vesnic (22 velkých), jedno seliště (Baťovo) a jedno město (Berehovo).

V Baťově je důležitý železniční uzel.

Vihohrady je osázeno 2979 hektarů.

Komentáře

Prosím o připomínky k uveřejněnému textu. Pokud jste objevili chybu, nepřesnost nebo můžete podat doplňující informace, přidat vlastní zkušenost nebo zajímavý zážitek pak využijte následující formulář. Máte-li k tématu nějakou pěknou fotografii a souhlasíte-li s její zveřejněním zde na Zakarpatí.cz pak mi jí prosím zašlete na e-mail uvedený v patičce webu. Pro připomínky k provozu webu nebo dotazy přímo nesouvisející s touto konkrétní stránkou je určena samostatná diskuze.

Přidat komentář

Jméno:
E-mail:
Komentář:
Kód:
Zakarpati.cz - kontakt: kontakt: P E T R  2 1 1 @ H O T M A I L . C O M