Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Podkarpatská Rus - průvodce

Zakarpatí.cz - úvodní strana » Peníze, hrivny  

Už víte jak budete řešit případné problémy, které Vás mohou na cestě do Karpat překvapit? Chcete abych vám jistil záda? Přečtěte si text asistenční servis.

Peníze

Zákonným platidlem Ukrajiny je hrivna, česky možno vyslovit i jako hřivna. Její kód je UAH.

V době psaní tohoto textu v bance za 1 dolar dávali 8 hriven, v době aktualizace 15,76, a teď 24,30.

1 hrivna se skládá ze 100 kopijek.

Hrivnou se na Ukrajině běžně platí zejména drobnější platby. V případě prodeje firem, nemovitostí, aut, apod. bývá často suma uvedena v dolarech nebo eurech. Někdy je cena v EUR nebo USD uvedena také u zboží z dovozu a v internetových obchodech. Pokud je cena v zahraniční valutě, bývá často označována zkratkou у.е. V těch měnách bývá někdy také v rozporu se zákonem vyžadována platba v případě větších částek (prodej domu apod.). Dolary případně eury je po domluvě možné zaplatit také běžný nákup, případně služby.

Hrivny se nevyplatí kupovat v ČR.

Na Ukrajině není problém hrivny koupit za americké dolary, EURa nebo české koruny. Kurz za korunu bývá málo výhodný. EURo a dolar jsou co se výhodnosti kurzu týká v podstatě s drobnými výkyvy rovnocenné. Starší dolarové bankovky s menším počtem ochranných znaků může být problém vyměnit, s EURem problémy nejsou.

Pokud cestujete přes Slovensko, bude pro vás mít větší smysl vyměnit si EURa, protože je použijete i tam. Také zbylé EURa pak lépe utratíte, ať už v ČR nebo v sousedních zemích.

Směnu můžete uskutečnit ve směnárnách, bankách, obchodech, u vexláků. Na Ukrajině se neplatí poplatky za směnu. Kurzy bývají podobné a hledat výhodnější směnu se vyplatí jen v případě měnění většího množství peněz. Od krize v roce 2014 se můžou kurzy v bankách a směnárnách dost lišit.

Banky a směnárny mají nově povinnost vás při směně peněz legitimovat, takže budou chtít pas.

Pokud nemáte hrivny nebojte se zeptat v obchodě, v taxíku nebo vlastně kdekoliv zda je možné platit v jiné měně nebo jestli nemění peníze. Na Zakarpatí je to běžné a často oboustranně výhodné.

Na směnarčíky (veksláky) jde narazit na hodně místech, nádraží, bazary apod. Častým poznávacím znakem je hrubý svazek bankovek a pokřik "meňajeme". Taková směna peněz je na Ukrajině nelegální, přesto jde o běžný jev. Všichni veksláci s kterými jsem kdy obchodoval, byli velmi korektní a poctiví, peníze nechají v klidu spočítat, nabídnou kalkulačku, nejasnosti ochotně vyřeší. Do této chvíle jsem nepotkal člověka, který by byl při takové směně podveden nebo ošizen. Lepší kurz získáte na bazaru, při výměně většího množství peněz, horší třeba na nádraží v Čopu a Užhorodu.

Výhodný může být výběr z bankomatu. Ve městech je bankomatů znatelně víc než v ČR. Bankomaty tady mají menu v ruštině, ukrajinštině, angličtině a často i v jiných jazycích. Kurz je obvykle dobrý. Poplatky závisí od vaší banky. Nejnižší poplatek co vím má ČS, při výběru s bankomatu Erste se vejdete do 7 Kč. Jinak výběr stoji tak 100 - 200Kč podle vybírané částky.

V souvislostí s nynější krizí na Ukrajině se často stává, že bankomaty některých bank vydávají pouze omezené množství hotovosti. Také v bankomatech bývají dost nevýhodné kurzy.

Mince jsou v hodnotách 1, 5, 10, 25, 50 kopijek a 1 hrivna (existují i mince vyšších hodnot, ale ty nebývají běžně v oběhu). Mince 1, 5, 10 kopijek nemají reálnou hodnotu, přičemž 5-ti kopijková mince je 2. největší.

Bankovky jsou v hodnotách 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500 hriven. V praxi se můžete setkat s různými bankovkami stejné hodnoty, protože v platnosti jsou bankovky 3. i 2. serie.

Není třeba se obávat, že by vám někdo úmyslně zaměnil hrivny za jinou neplatnou měnu, jako když v Praze cizincům měnili staré bulharské leva. Stejně tak jsem se nesetkal s falešnými hrivnovými bankovkami. I na Ukrajině se sice padělají peníze, ale padělatelé se soustřeďují na zahraniční měny.

Je vhodné mít u sebe v horách drobné. Za 200 hřivnové bankovky vám totiž třeba v autobuse nebo i v nějakém zapadlém obchůdku nemusí být schopni vrátit zpět.

Snažte se hrivny utratit před odjezdem z Ukrajiny. V ČR je totiž jde vyměnit těžce a v horším kurzu.

Pokud vám přesto nějaké hrivny zůstaly pak mi napište na email uvedený v dolní části stránky a já vám je vyměním (pošlete je poštou a já vám na účet zašlu koruny).

Zajímavosti: Oficiální symbol pro hrivnu je znak ₴, v praxi se ale používá velmi zřídka. Meziobdobí mezi sovětskými rubly a hrivnou (1992–1996) vyplnila přechodná měna "ukrajinské karbovance", která se potýkala z hyperinflací a při přechodu na hrivny se měnila v poměru 1 hrivna za 100 000 karbovanců.

100 hriven
Hrivna

Komentáře

Prosím o připomínky k uveřejněnému textu. Pokud jste objevili chybu, nepřesnost nebo můžete podat doplňující informace, přidat vlastní zkušenost nebo zajímavý zážitek pak využijte následující formulář. Máte-li k tématu nějakou pěknou fotografii a souhlasíte-li s její zveřejněním zde na Zakarpatí.cz pak mi jí prosím zašlete na e-mail uvedený v patičce webu. Pro připomínky k provozu webu nebo dotazy přímo nesouvisející s touto konkrétní stránkou je určena samostatná diskuze.

Vlastimil (e-mail) 19.03.2016 19:14:28
Dobry vecer.Pokud ma nekdo hrivny tak mile rad koupim.Nabidnete cenu.Ve smenarnach mi to prijde hodne drahy

Tomas 21.08.2015 21:17:25
Ahoj, hledal jsem taky bankomaty Erste v okolí UŽ, sám mám účet u ČŠ. Pro budoucí cestovatele, tady je odkaz přímo na jeden v Užhorodu http://www.creditdeposit.com.ua/bankomats/Erste_Bank/Uzhgorod taky přidávám oficiální seznam České spořitelny s adresami bankomatů Erste po celé Ukrajině http://www.csas.cz/static_internet/cs/Redakce/Ostatni/Ostatni_IE/Prilohy/atm_ukrajina.pdf Good Luck!

Renata (e-mail) 13.10.2014 15:26:43
Chtěla jsem se zeptat. Jestli je v Užhorodě bankomat Erste?

lady.heda (e-mail) 30.12.2013 21:31:00
Třetí odstavec od spoda nad obrázky bankovek navrhuji pro lepší srozumitelnost opravit na text: .....v horách drobné. Za 200 hřivnové bankovky...........nemusí být schopni vrátit zpět. Jinak dobrý a děkuji.

Michal (e-mail) 22.08.2013 14:56:19
Ahoj vsem, Ukrajinu navstevuji pomerne casto. Pokud by nekdo potreboval koupit nebo prodat hrivny,muzeme se domluvit. Kontaktujte me na emailu. Michal.

Jirka (e-mail) 24.01.2013 13:53:52
Dobrý den. Na jaře se chystám na motorce na Ukrajinu. Kdyby se někdo potřeboval zbavit hriven, dejte vědět. Koupím. Díky a ahoj všem. Jirka eiffelovo@centrum.cz

petr211@hotmail.com (e-mail) 20.01.2013 10:22:09
Dobrý den, nabízíte výměnu hriven, bohužel kamarádka řekla, že si je ode mně vezme a nyní mi řekla, že na Ukrajinu nepojede a já nevím co s nimi. Je Vaše nabídka na výměnu ještě platná, moc by mi to pomohlo. Mám 610 hriven. Děkuji. Hezký den Jolana Bundová

Přidat komentář

Jméno:
E-mail:
Komentář:
Kód:
Zakarpati.cz - kontakt: kontakt: petr@uzhorod.cz