Když zájemcům z ČR o cestování na Zakarpatí vysvětluji místní reálie, tak největší problém mám s objasněním fungování první pomoci a zdravotní péče a to zejména po finanční stránce.
Začnu tím, že žádný z mých známých z EU, kteří byli dlouhodobě na Ukrajině nebo zde trvale žijí nemá komerční ani jiné zdravotní pojištění. To turisté zmasírování PR články, které si platí české zdravotní pojišťovny nejsou připraveni pochopit. Přečtou si upozornění Ministerstva zahraničních věcí, že zdravotní péči na Ukrajině si občané ČR musí hradit a v té chvíli jim nikdo nevysvětli, že pojistka určitě není nutností.
Oni si totiž zdravotní péči musí platit i samotní Ukrajinci a to přesto, že podle ústavy jí je bezplatná. Přitom absolutní většina z nich žádné komerční ani jiné zdravotní pojištění nemá – cvak ? Už chápete?
Za zdravotnictví platíte stejně jako místní. Ceny jsou vcelku rozumné. Do EU (Slovensko, Maďarsko, Rumunsko), kde platí naše běžné zdravotní pojištění to je ze Zakarpatí někdy blíž než třeba z nějaké horské vesnice v Jeseníkách do krajské nemocnice, takže v případě nutnosti to jde řešit i takto.
Komerční zdravotní pojištění od českých pojišťoven pro cestu na Ukrajinu je podle mě předražené. A hlavně k ničemu. Za ošetření, materiál a léky stejně musíte platit v hotovosti. Ano podle pojišťoven by vám takto vynaložené náklady měly být v ČR proplaceny. Jenže… …pojišťovny chtějí vidět účty, některé mají vlastní formuláře, které vám mají v nemocnici vyplnit. Jeden takový formulář jsem viděl… … byl psaný v angličtině! Nevím možná v nějaké opravdu velké nemocnici vám potřebné papíry vypíšou. U běžného lékaře nebo v okresní nemocnici se toho, ale podle mého míněni nedočkáte. Třeba proto, že hodně plateb jde přímo na ruku, sestrám, lékařům. Zvlášť se platí za léky a zvlášť za péči. Léky si i pokud jste v nemocnici chodíte kupovat za hotové do nemocniční lékárny a to třeba několikrát za den, lékárna žádný souhrnný doklad nevydá, jen jednotlivé účtenky z pokladny. Pro uvedené mi připadá výhodnější si jednoduše řešení případného zdravotního problému uhradit v hotovosti z vlastní kapsy. Konečné řešení samozřejmě nechávám na vás.
Na Zakarpatí existuje rychlá lékařská pomoc i horská služba. V horách ale na takovouto pomoc raději nespoléhejte. Všem důrazně doporučuji mít sebou mobilní telefon s ukrajinskou SIM kartou. Pokud se třeba mi nebo známým dovoláte, jde lecos zařídit, zorganizovat záchrannou akci, zajistit terénní auto nebo třeba i zařídit vrtulník.
Ve vesnicích by vždy měl být člověk, který je schopen zajistit první pomoc, lékař nebo alespoň zdravotní sestra.
V některých větších vesnicích bývají mininemocnice, kde zvládnou základní ošetření, pokud tam je dobrý lékař, tak se takto dá vyřešit většina problémů.
Jestliže budete potřebovat nemocniční ošetření, vyhněte se raději okresním nemocnicím, třeba si i zaplaťte taxík a jeďte do nemocnice v Mukačevu nebo ještě lépe v Užhorodu, kde je výrazně vyšší úroveň péče.
Na Ukrajině je až neuvěřitelně hustá síť dobře zásobených lékáren. Lidé si tady jezdí kupovat léky i ze zahraničí. Často zde seženete lék pod stejným názvem jako v ČR. Jste-li odkázáni na specifické léky a nejste si jistí jejich dostupností, pak si zapište účinné látky vašeho léku v latině.
Jestliže trpíte nějakou nemocí, zdravotními komplikacemi, pak je dobré zapsat si jejich název latině.
Zdravotní turistika
Už jsem se zmínil, že na Ukrajinu se jezdí nakupovat léky. U některých druhů je však nutné dát pozor na převoz většího množství přes hranice – aby s vás neudělali pašeráka narkotik.
Zejména v Užhorodu je na špičkové úrovni stomatologická péče, která je zároveň poskytována za velmi příznivé ceny. Zuby si tam jezdí spravovat lidé z Slovenska a Maďarska a začínají jezdit i z jiných států. Některé ambulance se přímo specializují na cizince.
Zakarpatí je proslavené minerálními prameny, lázněmi a sanatorii. Nemocní z ČR tuto stránku Zakarpatí ke své škodě prozatím neobjevili.