V této chvíli je Zakarpatská oblast v tzv. “červené zóně”. Co by to mělo znamenat pro turisty najdete na stránce, na kterou vede odkaz. Jaká je však realita? Pokusím se sepsat, jaké mám aktuální zkušenosti a jaké jsou ověřené informace o stavu věcí.
V červené zóně by neměla fungovat veřejná doprava.
Podle pravidel by měly jezdit jen vozidla s maximálně 5 pasažéry (děti do14 let se nepočítají). Na nepravidelné převozy může policie udělit výjimku. V praxi ale jezdí vlaky, i když jejich provoz je omezený. Někteří drobní dopravci, například maršutkáři vozící pasažéry mezi Užhorodem a Mukačevem přesedlali na osobní auta a lidi vozí dál. Policie často řeší i “černé” mikrobusy. Taxikáři fungují, jak fungovali a skvělý Blablacar taky.
Podle pravidel by měly být zavřené hospody
Na některých vesnicích se to nedodržuje vůbec. Ve městech zavřené jsou. Existuje ale dost hospod, které za zavřenými dveřmi pracují. Někde pouštějí známe klienty. Jinde je třeba na dveřích telefonní číslo s divným vzkazem. Když na číslo zavoláte, příjdou vám otevřít a pokud nebudete podezřelí, pustí vás dál. Existují i hospody, které mají na tvrdo otevřeno, tam je ale riziko, že je policie kdykoliv může zavřít.
Část kaváren v Užhorodu pracuje, pracují i některé zahrádky u kaváren (přesto, že by neměly).
V Užhorodu jsem viděl otevřené jídelny. Bez problému funguje street food.
Pokud je restaurace součástí hotelu, pak má výjimku. Obsluhovat by měli jen hosty hotelu, ale obvykle to tak není.
Třeba já s se malými skupinkami turistů normálně na pivo chodím. Je to tak trochu underground, ale i to má své kouzlo.
Měly by být uzavřené některé obchody
Po pravdě, v tom se moc nevyznám. Něco pracuje a něco ne.
Viděl jsem, že obchod je zavřený, ale uvnitř je personál, který na zaklepání otevře a co potřebujete vám prodá. Viděl jsem také, že prodavači stojí před obchodem, s kupcem se domluví a zboží mu vynesou.
Třeba hobby obchoďák Epicentr (bývalá nová linie) venku zřídil speciální výdejní prostor. Vy si před ním objednáte na mobilu co chcete a za chvíli vám to vynesou. Také venku stojí prodavači, s kterými se jde domluvit, když objednávku po telefonu nezvládáte.
Povinné roušky
Roušky byly do nedávna povinné v budovách a veřejné dopravě. Nově jsou povinné – až na výjimky – i na veřejných prostranstvích.
Na veřejných prostranstvích prozatím roušky nosí minimum lidí.
Ve velkých obchodech obvykle roušku kontroluje při vstupu ochranka.
V malých obchodech to funguje jak kde, většinou si nedovolí vás k nasazení roušky vyzvat, ale občas se tak stane, zejména pokud je provozovna součástí větší sítě, nebo v centu města, nebo když jsou poblíž policajti. Ve většině maličkých obchůdků má roušku na bradě i prodavač.
Pokud má mikrobus výjimku na převoz pasažérů, pak řidiči roušky nosí, pasažéři by je měli mít u sebe a v případě kontroly by měli být schopni si je nasadit.
Byl u mě doma opravář a ten měl roušku po celou dobu. Já ji neměl, ale nevadilo mu to, respektive, nic mi neřekl.
Muzea, výstavy, degustace, turistické atrakce
Výše uvedené by nemělo pracovat a pokud jde o státní instituci, pak mají opravdu zavřeno. Jiná situace je u privátních provozovatelů. Například skanzen v Koločavě, které je soukromý stále pracuje. Degustace, které znám také všechny pracují, včetně vinných sklípků.
Termály pro ubytované, ale i neubytované
Sanatoria apod. mají výjimku a pracovat mohou, a pro ubytované hosty můžou pracovat i bazény.
Lidé “z ulice” by tam ale přicházet neměli. Nicméně, když se chce, všechno jde.
Situace se ale mění. Například v termálech kam obvykle chodím mají nápisy typu “karanténa”, “bazény nepracují” atd. Stačilo si nápisu nevšímat a projít na recepci bazénů přes hotel a pak už vás normálně obsloužili. Včera se ale situace změnila. Už tam byla ochranka s tím, že bohužel dál může pustit jen ubytované a poslal nás na recepci hotelu. Tam nás “ubytovali” za lepší cenu, než běžně stojí vstup a k tomu nám dali celodenní vstup do bazénů zdarma 🙂
Čany v Lumšorech prozatím fungují normálně, privátní sauny taky.
Hory jsou turistům otevřeny stále, karanténní restrikce se na ně nevztahují. 🙂
Kostely, sportoviště a další
Kostely jsou otevřené, platí v nich omezení týkající se počtu lidí na danou plochu a povinné rozestupy. Roušky jsou povinné, ale nosí je jak kdo a jak kde.
Sportovní akce se nekonají.
Některé posilovny pracují načerno. Dostat se do nich jako turista ale je složité.
Červená zóna má i své výhody. Na místech, kde může být obvykle narváno je teď vylidněno. Viz fotka z bazénu. Tak prázdný jsem ho ještě neviděl.
Hodně věcí tady jde domluvit. Víc než kdy jindy platí “líná huba, holé neštěstí”. Např. klienti chtěli do konkrétní hospody, která má v tuhle dobu opravdu zavřeno, majitel pro nás ale speciálně otevřel. Ani jsem ho nemusel kdoví jak přemlouvat. Ví, že jsem stálý zákazník, a že se mu to do budoucna vyplatí.
Část obsahu této stránky je přístupna jen členům klubu Zakarpatí.cz
Pro zobrazení obsahu se přihlaste se nebo registrujte!
Závěrečné info
This content is locked
Login To Unlock The Content!
Ukrajina na své území turisty pouští. Slovensko bez problémů umožňuje tranzit. V ČR mají cesty do zahraničí výjimku z zákazu cestování.
- Nově je při vstupu na území Ukrajiny potřebný test
- Cestování na Ukrajinu ze Slovenska
- Seznam oblastí Ukrajiny v tzv. červené zóně
- Omezení volného pohybu osob na území ČR se nevztahuje na cesty do zahraničí
- Na víkend na pivo do Užhorodu nebo na výlet do hor