Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Podkarpatská Rus - průvodce

Zakarpatí.cz - úvodní strana » Rajóny Zakarpatské oblasti » Mukačevský rajón (okres)  

Mukačevský rajón (okres)

Мукачівський район (uk), Mukačivskyj, Mukačevský, Mukačivský rajón, Okres Mukačevo, Мукачевский район (ru)

Mukačevský rajón (okres) se menší částí rozkládá v Zakarpatské nížině, jeho větší část je hornatým terénem Karpat. Nejvyšším bodem je 1018 metrů vysoká hora Dunavka. Nejvýznamější řekou je Latorica.

Na ploše 130000 (998 - ověřit) km2 zde žije přibližně 190 000 obyvatel.

Okresním městem je malebné a historicky významné Mukačevo s pěkným historickým centrem a do daleka viditelným hradem Palanok, které určitě stojí za prohlídku.

V okolí vesnice Hrabovo jsou mramorové jeskyně a také míslo zvané Černý les, které je opředeno množstvím legend s velmi negativním podtextem.

V okrese je hodně bažin (viz. sanatorium Solene Mlaky (Солені Млаки)), řek - kanálů a rybníků sloužících k intenzivnímu chovu ryb.

Nedaleko od Mukačeva na kopci Červená hůrka (Красна Горка) se nachází nejsevernější místo na světě, kde se pěstuje čaj.

Významné je sanatorium Karpaty, pro které byla vybudována i stejnojmená železniční stanice na trase Mukačevo - Lvov. Samotné sanatorium se nachází v bývalém zámku grafa (hraběte) Šenborna (Zámek Šemborn) obklopené nádherným parkem. Zámek se v roce 1939 neúspěšně pokoušel koupit nacistický ideolog Hermann Göring.

Léčit se můžete i v lázních Synjak, jejichž rozkvět začal za doby Československa v 30. letech minulého století.

Komentáře

Prosím o připomínky k uveřejněnému textu. Pokud jste objevili chybu, nepřesnost nebo můžete podat doplňující informace, přidat vlastní zkušenost nebo zajímavý zážitek pak využijte následující formulář. Máte-li k tématu nějakou pěknou fotografii a souhlasíte-li s její zveřejněním zde na Zakarpatí.cz pak mi jí prosím zašlete na e-mail uvedený v patičce webu. Pro připomínky k provozu webu nebo dotazy přímo nesouvisející s touto konkrétní stránkou je určena samostatná diskuze.

Přidat komentář

Jméno:
E-mail:
Komentář:
Kód:
Zakarpati.cz - kontakt: kontakt: P E T R  2 1 1 @ H O T M A I L . C O M