Zakarpatí, Zakarpatská Ukrajina, Podkarpatská Rus - průvodce

Zakarpatí.cz - úvodní strana » Čas  

Čas - místní a kyjevský

Čas na Zakarpatí je poněkud problémovou veličinou.

Oficiálně zde stejně jako na celém území Ukrajiny platí východoevropský čas (středoevropský (SEČ)(náš) + 1 hodina).

Tomuto času se na Zakarpatí říká "kyjevský čas" nebo "kyjeva" občas se používá zkratka k.č..

V tomto čase jsou psány jízdní řády a otevírací doby (ne vždy). Podle kyjevského času se žije i ve větších městech - čím menší sídlo, tím častěji se používá středoevropský čas. Středoevropský čas se také ve větší míře používá tam, kde žije početnější maďarská menšina.

Středoevropskému času se na Zakarpatí říká "místní čas".

Kyjevský čas se téměř výhradně používá v Užhorodu a Mukačevu, všude jinde je lépe se ujistit, jaký čas má člověk s nímž komunikujete na mysli. Na malých vesnicích, ale třeba také v Berehovu, lidé většinou žijí podle času místního, což ovšem nevylučuje, že při komunikaci z cizincem nepoužijí čas kyjevský. Někdy se do časových údajů sami zamotají. Jednou jsem byl svědkem, jak řidič autobusu sdělil pasažérům čas odjezdu v místním čase a po upřesňujícím dotazu na to který čas myslí se rozčílil, že autobusy se vždy řídí k.č., vlastní chybu si uvědomil až po upozornění.

Někde se lze setkat se staršími lidmi, kteří žijí podle místního času, ale ten nemění na letní, tzn. mají stále jakoby náš zimní čas.

Výjimečně lze postřehnout třeba v monastyrech užívání církevního času, kdy 9. hodina odpovídá hodině 15.

 

 

Komentáře

Prosím o připomínky k uveřejněnému textu. Pokud jste objevili chybu, nepřesnost nebo můžete podat doplňující informace, přidat vlastní zkušenost nebo zajímavý zážitek pak využijte následující formulář. Máte-li k tématu nějakou pěknou fotografii a souhlasíte-li s její zveřejněním zde na Zakarpatí.cz pak mi jí prosím zašlete na e-mail uvedený v patičce webu. Pro připomínky k provozu webu nebo dotazy přímo nesouvisející s touto konkrétní stránkou je určena samostatná diskuze.

Přidat komentář

Jméno:
E-mail:
Komentář:
Kód:
Zakarpati.cz - kontakt: kontakt: P E T R  2 1 1 @ H O T M A I L . C O M